ru    en   
ice-diving.cz
ICE DIVING

sat_map_ws-thumb.jpg
DSC_3371-thumb.jpg
DSC_1684-2-thumb.jpg
1_1128374102-thumb.jpg

Bílé moře


 

Člověkem nedotčená příroda a unikátní pestrý život dělá z Bílého moře jedno z nejkrásnějších moří severního Ruska. Toto vnitrozemské moře patří k vodám Severního ledového oceánu.

Každou zimu připlouvají tuleni grónští, aby v severní části Bílého moře přivedli na svět svá mláďata. Na neobydlených ostrovech každé léto hnízdí množství ptáků. Bílé moře je rovněž domovem běluh.

Příkré skalnaté pobřeží střídající se s lesnatou rovnou tajgou vytváří úžasnou přírodní scenérii.

 

Počasí

Počasí jena Bílém moři velice proměnlivé a těžko předevídatelné. Zima je dlouhá a krutá. V únoru se běžná denní teplota pohybuje okolo -15°C, ale může klesnout až k -30°C. Při proudění arktického vzduchu může teplota dosahovat až -40°C. Může se však stát, že počasí ovlivní teplý vzduch proudící z Atlantiku a teplota vzduchu vystoupí na +6°C. Tloušťka ledu dosahuje až 1,5 m.

Teplota vody v zimě je -0.5°C na hladině (pod ledem) as hloubkou klesá na -3°C. Salinita vody Bílého moře je

27,5‰ – 28‰, což je o něco méně než v Severním ledovém oceánu. Příliv a odliv je pravidelný v polo denních cyklech. Rychlost přílivu se pohybuje od 0,1 do 4 m/sec. Viditelnost dosahuje 15 - 20 m.

 

Mořský život

Podvodní svět Bílého moře se pyšní nádherným mořským životem. Potápěči se setkávají s měkkými korály, mořskými houbami, hvězdicemi, kraby, ježovkami, krevetami a sasankami. Skály a kameny pod vodou jsou útočištěm tresek, mořských okounů a dalších druhů ryb.

 

Zajímavá místa

Na Solovětském souostroví naleznete klášter založený v 15. století. Ve 30. letech 19. století byl klášter přeměněn na první Gulag, ve kterém bylo umučeno tisíce lidí. Souostroví bylo obydlené v době kamenné, o čemž svědčí četné neolitické monumenty.

 


Článek Petra Slezáka "Bílé moře", magazin Oceán, listopad 2006

Popisuje první českou výpravu za potápěním pod ledem na polárním kruhu.

článek PDF náhled celého článku.

 


tel: +420 777 237 984, e-mail: info @ ice-diving.cz  © Ice diving   Publikační systémFragaria