ru    en   
ice-diving.cz
ICE DIVING

big-krest-plato-thumb.jpg
big-krest-skala-thumb.jpg
map-velikaja-salma-thumb.jpg
IMG_6959-thumb.jpg
IMG_8112-thumb.jpg

Příklady potápěčských lokalit


 

V okolí potápěčského centra Polární Kruh je mnoho skalnatých míst vhodných pro potápění. Kromě toho máte možnost ponorů v proudu nebo vrakových ponorů.

 

Mys Kindo

Na mysu Kindo přibývá hloubka velmi pozvolně. Mírný svah dosahující 50 - 70 m je pokryt lesem mořských chaluh. Na této lokalitě můžete pozorovat kraby, mořské hvězdice.

 

Poblíž ostrovů Krestovye je v hloubce 14 - 18 m skála porostlá sasankami (Actinia metridium) anebo svah s překrásnými měkkými korály. Můžete se zde také setkat s mořskými hvězdicemi (Urasteria sp) nebo kraby poustevníky. Příkrý severní svah padá do hloubky přes 50 m. Mírnější jižní svah dosahuje 28 - 30 m. Na tomto místě můžete rovněž najít vrak dřevěné rybářské lodi o délce asi 12 m porostlý sasankami.

 

U ostrůvku Plaškin u vstupu do zátoky Nilmo veží v hloubce 22 m potopená loď Jaroslavec. Délka vraku je 22 m.

 

Při ponoru u ostrůvku Kastjan můžete vidět téměř vertikální stěnu nádherně osvětlenou poledním sluncem. Kromě sasanek (Actinia sp a Ascidiacea sp) můžete vidět i pomaličku se pohybující nahožábré měkkýše. Vaši pozornost upoutají hvězdice na mořském dně anebo vlkouše atresky ukryté mezi kameny.

 

Ponory v proudu se dají uskutečnit v úžině Velikaja Salma poblíž ostrovů Národního parku Kandalakša. Rychlost přílivového proudu zde dosahuje 2 m/sec. a můžete pozorovat podvodní les chaluh, ryby, sasanky a barevné mořské houby rostoucí na kamenech.

 

Zátoka Biofiltrů se nachází v těsném sousedství kolmé skály, která pokračuje i pod vodou. Místními obyvateli jsou hvězdice, sasanky, chaluhy, houby a nahožábří měkkýši a mlži. Název lokality vznikl díky přítomnosti mnoha živočichů, kteří filtrují vodu. Na této lokalitě nebývají proudy.

 

Lokalita pro výcvikové ponory se nachází v těsné blízkosti mola u potápěčského centra. Na rovném dnu v hloubkách 7 - 10 m se můžete setkat s kraby, mlži, hvězdicemi a dalšími živočichy a rostlinami.

 


Článek Petra Slezáka "Potápěčské lokality zálivu Velká Salma", magazín Oceán, srpen 2008.

Popisuje lokality v okolí dive centra dostupné v zimě i v létě.

článek PDF náhled článku.

 


tel: +420 777 237 984, e-mail: info @ ice-diving.cz  © Ice diving   Publikační systémFragaria