ru    en   
ice-diving.cz
ICE DIVING

Reportáže - fotogalerie


První česká expedice na Bílé moře - Ice Diving 2006 - (02. 03. 2006)

Nápad na uskutečnění potápěčské výpravy do Ruska na severní polární kruh se zrodil v zimě 2005, když jsem si s Vladimírem (budoucím účastníkem naší expedice) povídal o jeho důvodech pro získání zkušeností a certifikace na potápěním pod ledem. Jeho velkou motivací byla právě možnost potápění v Bílém moři.

První úkol, který jsme řešili, byl způsob dopravy. Vzhledem k tomu, že jsme potřebovali na místo dostat vybavení pro technické potápění a filmařskou techniku, rozhodli jsme se jet auty. Letecká přeprava by sice byla výrazně rychlejší, ale naše vybavení mělo spíše stovky kil neš přijatelných 20 kg - 25kg na osobu. Ze všech tras, které připadaly v úvahu jsme zvolili cestu z Prahy do německého Travemunde, odtud trajektem do Helsinek, dále asi 1.000 km do severofinského města Salla, kde jsme překročili finsko ruské hranice. Cesta Ruskem pak měřila přibližně 300 km.


Po třech dnech cesty (z toho 33 příjemných hodin na trajektu) jsme dorazili v neděli 26.2.2006 v 03:30 nad ránem do Malé vesničky NIlmoguba.

Toto místo uprostřed hlubokých lesů severní Karélie se nám stalo po dobu dalších šesti dní zázemím expedice.

Tady jsme bydleli, stravovali se a vyjížděli na celodenní výpravy na sněžných skůtrech po zamrzlém Bílém moři.

Přes počáteční obavy z toho, zda je vůbec reálné strávit celý den v mobilním ledovém táboře a potápět se ve vodě, která má mínus dva stupně, jsme ale pochopili, že zázemí poskytnuté podpůrným týmem je opravdu perfektně připravené.

Mobilní ledový tábor tvořilo několik dřevěných domků na lyžinách, díky kterým se daly pomocí sněžných skůtrů přesouvat z místa na místo. V domcích se topilo plynovými kamny.

Díky argonu a vyhřívacím vestám se délka našich ponorů pohybovala kolem padesáti minut.

Rozdíl teploty mezi vytápěným domkem a venkovním okolím byl až 50 stupňů C. Paradoxem bylo, že i když měla voda -2 st. , byla někdy i o více než 35 stupňů teplejší než vzduch.

Během pěti potápěčských dnů jsme uskutečnili celkem 10 ponorů. Místa vzdálená několik kilometrů po zamrzlém moři jsme pečlivě vybírali, abychom měli možnost natočit co nejlepší záběry pro filmový dokument.

Úchvatná ledová scenérie na nás čekala v Zátoze Biofiltrů, kde se vlivem přílivu a odlivu lámou ledové kry, které hned zase zamrzají.

Díky tomu je tato členitá ledová vrstva tlustá až několik metrů.

Lokality v okolí ostrovů Malý a Velký Krestovyj nás nadchly pestrostí života. Malá skalka porostlá stovkami Sasanek Karafiátových je jedno z nejhezčích míst této oblasti.

Teploty pohybující se pod mínus 20 stupňů C kladou nároky nejen na potápěče, ale i na techniku. Výstroj musí být v perfektním stavu a přizpůsobená nízkým teplotám.

Naše filmařská technika snášela nízké teploty celkem dobře. Vyskytly se ovšem i okamžiky, kdy zamrzlo ovládání u kamer nebo kdy akumulátory v mrazivých podmínkách přestaly fungovat.

Přesto se nám podařilo natočit cca 7 hodin filmového materiálu.

Dokumentární film Ledový příliv, který vznikl právě na této expedici byl oceněn na několika mezinárodních festivalech.

tel: +420 777 237 984, e-mail: info @ ice-diving.cz  © Ice diving   Publikační systémFragaria